Кодекс комп'ютерної етики

Перший кодекс комп'ютерної етики був розроблений і прийнятий в США, в Інституті інженерів електроніки і електротехніки (IEEE) в 1979 р. Саме учені і інженери результатами своєї діяльності визначають якість і умови життя всіх людей в інформаційному суспільстві. Тому в цьому кодексі підкреслюється життєво важлива необхідність дотримання всіх норм етики при розробці та експлуатації засобів інформаційних технологій.
Пізніше кодекси етики були розроблені і прийняті американськими Асоціацією розробників комп'ютерних технологій, Асоціацією менеджерів інформаційних технологій, Асоціацією користувачів інформаційних технологій, Асоціацією сертифікованих комп'ютерних професіоналів. У 1987 р. був розроблений і прийнятий кодекс комп'ютерної етики для викладачів вищої і середньої школи. Кодекси послужили основою для створення спеціальних курсів комп'ютерної етики, які зараз викладаються в багатьох університетах на основі етичних стандартів, використовуваних в цих кодексах.
Основою всіх кодексів служать так звані «десять заповідей», сформульовані Інститутом комп'ютерної етики.
1. Не використовуй комп'ютер на шкоду іншим людям.
Вважається за аморальне знищення чужої інформації, створення шкідливих програм і т.п.
2. Не втручайся в роботу інших користувачів на комп'ютері.
Неетично запускати програми для стеження за роботою користувача або іншої дії на його роботу (за винятком обумовлених в законі ситуацій розслідування злочинів)
3 Не лізь в комп'ютерні файли інших.
Подібна поведінка рівносильна читанню чужих листів або щоденників. Це ж відноситься і до читання чужої електронної пошти.
4. Не використовуй комп'ютер для крадіжки.
Власність повинна бути недоторканою в інформаційному світі так само, як і в світі реальному.
5. Не використовуй комп'ютер для лжесвідчення.
Інтернет і так переповнений різною інформацією, надійність якої ніхто перевірити не може. Вже тому неприпустимо публікувати недостовірні факти або, тим більше, наклепницькі відомості.
6. Не копіюй і не використовуй програми, за які не сплатив.
Створюючи програму, чоловік витрачає багато своїх творчих сил, а іноді і грошових коштів. Якщо автор допускає вільне використання своєї програми, він явно дасть знати про це.
7. Не використовуй чужий комп'ютер без дозволу.
Тим більше неетично розкривати паролі.
8. Не привласнюй продукти чужої інтелектуальної діяльності.
Неприпустимо привласнювати авторство чужих програм, використовувати дизайн чужих сайтів, як свій і т.п.
9. Думай про соціальні наслідки програми, яку ти написав.
Що буде, якщо тисячі дітей гратимуть в написану тобою комп'ютерну гру, повну насильства? Або побачать сайти з порнографічними фотографіями своїх однолітків? Які будуть наслідки для суспільства, в якому житимуть, подорослішавши, ці діти?
10. Використовуй комп'ютер свідомо і шанобливо по відношенню до інших.
Людина живе не на нежилому острові, а в суспільстві. Подобається нам це чи ні, але, користуючись якою-небудь свободою, треба пам'ятати, що вона обмежена свободою інших людей.

Етика і право в ІТ

У кожного, хто працює з комп'ютером, можливостей «нашкодити» собі і іншим предостатньо Жоден хірург не візьме в руки скальпель, поки не знатиме весь план операції. Жоден фахівець з устаткування не повинен братися за викрутку, не розуміючи, яким саме чином він ремонтуватиме або модернізуватиме комп'ютер. Помилка мікроелектронщика при розробці мікросхеми може привести до каскадного короткого замикання по всіх ланцюгах комп'ютера, перетворивши його на купу металобрухту. Програміст ризикує черговою командою зруйнувати дані або операційну систему. А враховуючи, як багато в житті сучасного суспільства залежить від комп'ютерів, збій в роботі електроніки — це інколи завдає дуже серйозної шкоди людям.
Сучасне програмне і апаратне забезпечення розробляється з урахуванням принципу «захисту від дурня» (foolproof), тобто так, щоб малограмотні користувачі, що рахують себе фахівцями з усіх питань, не могли серйозно пошкодити комп'ютер, а із-за чашки кави, абсолютно випадково пролитою на клавіатуру, не довелося зупиняти роботу на пару днів.
А ось від грамотного, але зловмисного користувача захисту практично немає З юридичної точки зору, інформаційні технології ще довго будуть неораним полем, на якому закони приймаються вслід за все новими фактами шахрайства, привласнення чужої власності, вторгнення в приватне життя. Типова ситуація нашого часу: є здавалося б, очевидне, злочин і злочинець, але немає закону, що передбачає для нього покарання.