Історія нашої школи

       Кажуть, що школа № 12 народжена Перемогою нашого народу у Великий Вітчизняній війні.

       Це справді так.

       Тоді, у тому важкому 1946 році зруйноване війною місто приймало своїх визволителів від фашистських загарбників - воїнів 117 –ї гвардійської дивізії, для якої Червона Гора та Елінг стали місцем дислокації. Колись так звана Лиса гора, спустошена ворогами, відразу ніби ожила, олюднилась. Тоді і почала своє існування червоногірська дванадцята.

       У місті нашу школу ще називають гвардійською. З часу її заснування. Може тому, що в ній навчались переважно діти сімей гвардійців – фронтовиків, що постійним шефом її стало військове з’єднання. Проте, очевидно, головною причиною того виявилось інше: в житті і праці школи яскраво втілювались славні традиції 117 -ої гвардійської дивізії. За проявлені мужність і героїзм під час звільнення міста Бердичева від фашистських загарбників їй приказом верховного Головнокомандуючого Збройними Силами країни було присвоєно найменування “Бердичівська”.

       Школа з гордістю прийняла ім’я гвардійської, повсякчас прагнула бути гідною своїх шефів – гвардійців. Тут і нині свято зберігають пам’ять про бойові і трудові звитяги батьків, захисників рідної землі.

       Важким були перші кроки Червоногірської школи. Давалось в знаки повоєнне лихоліття, у класах замість парт стояли саморобні ослінці та столи, коли підручник, учнівський зошит, чорнило чи звичайнісінька ручка з пером “рондо” здавались справжньою розкішшю.

       Окрім навчання, школа ще займалась розподілом і роздачею продуктових карток, за якими діти мали отримати харчі.

       У першому 1946-1947 навчальному році червоногірська була початковою, і розміщалась у баракового типу будиночку по вулиці Котовського 24. У 1944-1948 навчальному році школа вже діяла під новою назвою “Бердичівська російська семирічна школа № 12”. Педагогічний колектив – дев’ять вчителів. Було створено методичне об’єднання вчителів початкових класів та комісію вчителів – предметників. В їх обов’язки входило також вести перепис дітей, який в тому році проводився чотири рази. Кожна дитина мала бути охоплена навчанням. У шести класах навчалось 236 учнів, із них 169 – з мікрорайону Червоної Гори. Школу відвідували також діти з інших мікрорайонів міста. Впродовж року дітей Елінга підвозили до школи автомобілем. Щодо характеристики складу учнів, то слід сказати, що це були переважно діти військовослужбовців, російської національності. Так, згідно записів у класних журналах, які зберігаються в архівах шкільного музею, вони складають 80-90 відсотків. Навчання проводилось у дві зміни, бо в школі було лише чотири класних кімнати, вчительська та буфет. У бібліотеці нараховувалось 100 книжок з художньої літератури. До виготовлення наочного приладдя з математики, геометрії, мови, історії та географії залучались вчителі та учні. Уже на той час Червоногірська семирічка відзначалась високою успішністю, кмітливістю. Гарною спортивною підготовкою дітей.

       Дванадцята невминно зростає. Щороку збільшується контингент учнів, педколектив. Умови для подальшої діяльності стають просто нестерпними. Приходиться вишуковувати додаткові приміщення для розміщення класів. У 1956 році владою були вжиті відповідні заходи: школу переведено у капітально відремонтований будинок по вулиці Котовського 45 – місце розташування теперішньої нашої школи.

       Колектив школи ( майже півтисячі школярів та до 80 вчителів) працював у напруженому ритмі. Обладнання класів, придбання меблів, навчального приладдя, посібників, технічних засобів, оформлення інтер’єру школи, підвищення якості всієї навчально-виховної роботи, нарешті впровадження політехнічної освіти – все це вимагало щоденних величезних зусиль.

       Школа готувалася до отримання вищого рангу – школи середньої загальноосвітньої. І такою вона стала з 1958-1959 навчального року.